Dzień Książki 2006

 

24 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rybnie uroczyście obchodzono Święto Książki. Działania związane ze Światowym Dniem Książki i Praw autorskich podejmowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rybnie odwoływały się do hiszpańskich korzeni tego święta.
23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ogłoszony przez UNESCO na wniosek rządu Hiszpanii oraz Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto wywodzi się z Katalonii, gdzie w Dniu Świętego Jerzego patrona regionu, zwyczajowo obdarowywano się książkami i różami.
Poniedziałek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rybnie upłynął również pod hasłem "Książka i Róża":
Róża dla czytelnika - wręczanie czerwonych róż czytelnikom, symbolu Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich połączone z akcją informacyjną o Święcie Książki.
Róża dla przyjaciela - wszystkich sprzymierzeńców, darczyńców i przyjaciół obdarowaliśmy czerwoną różą składając życzenia.
Słodycze, zakładki i upominki czekały na wszystkich czytelników.
Dzień ten był również wyjątkowy dla osób które nie oddały książek w terminie. Anulowano kary.

Książka dla trzech zmysłów - praca

Róże, które czekały na czytelników


Z okazji Święta Książki włączyliśmy się także w akcję bookcrossing.
Uwolniliśmy książki - otwarte zostały Kąciki Czytelnika w Urzędzie Gminy, Ośrodku Zdrowia i Świetlicy Samorządowej w Rybnie. Od 24 kwietnia w tych miejscach można przysiąść i przejrzeć gazety i książki.
Każdy czytelnik, który obdarował nas w tym dniu książkami otrzymał okolicznościową kartkę i prezent. Jako pierwsze z prezentem dla biblioteki przyszły Martynka Wilczek, Edyta Piecka. Do grona ofiarodawców dołączył również Wójt Grzegorz Kropiak. Za wszystkie prezenty bardzo serdecznie dziękujemy.
W Bibliotece z okazji Święta Książki zorganizowano wystawę najstarszych zbiorów rybnowskiego księgozbioru,
Koneserzy starodruków z radością przyjęli nasz kiermasz: "Książka za grosik", na którym można za przysłowiowy grosz nabyć książkę z minionych lat.

kiermasz "Książka za grosik" losowanie Książkowej Listy Przebojów Edyta Piecka, Dominika Kaźmierska, Dawid Nowicki - to szczęśliwa trójka, których głosy zostały wylosowane


Przeprowadzono notowanie Książkowej Listy Przebojów :
I miejsce oczywiście Harry Potter, II miejsce Pamiętnik Narkomanki, III - Opowieści z Narnii.
Co ma wspólnego książka i pies? Są moimi przyjaciółmi! takie rozważania prowadzili uczniowie klasy trzeciej z wychowawczynią Danutą Szlachetą. Uczestniczyli w warsztatach czytelniczych: "jak powstaje książka".
Poznali drogę jaką musi przejść książka by trafić do rąk czytelnika, odkryli nowe formy książki,
zdali i to celująco egzamin na redaktora książki dla trzech zmysłów. Rezultaty ich pracy można było oglądać w bibliotece na wystawie pt. "Książka dla trzech zmysłów". "O psie który jeździł koleją". Dzieci podsumowały spotkanie, że najważniejszą rzeczą w życiu jest przyjaźń.

wręczanie kwiatów i nagród czytelnikom uwalniamy książki, Kącik czytelnika w Urzędzie Gminy Członkowie zespołu redakcyjnego "Książka dla trzech zmysłów" - "O psie, który jeździł koleją"

 

Powrót